Och 

Svensk afrikanska föreningen

Valtkhvold 2 comments

Där stödjer de folkliga organisationer och utvecklingsprojekt. Tillsammans bedriver vi projekt och program i Afrika, Asien, Europa och Latinamerika. Kontakta den du tycker verkar intressant och bli medlem! Många arbetar med ett särskilt land eller en region, men det finns även organisationer som fokuserar på en särskild fråga som exempelvis rättvis handel eller mänskliga rättigheter.

Svensk afrikanska föreningen [PUNIQRANDLINE-(au-dating-names.txt)

PeaceWorks Swedentidigare IKU, arrangerar volontärsutbyten för ungdomar mellan 18 och 30 år till Afrika, Asien, Europa eller Latinamerika under en månad till ett år. Du kan arbeta med sociala och ekologiska projekt. Plan International  är en biståndsorganisation med faddrar i 16 länder och barn i 46 utvecklingsländer. Fadderbidragen går till lokala utvecklingsprojekt på gräsrotsnivå. PMU är svensk afrikanska föreningen samarbetsorgan svensk afrikanska föreningen de pingstförsamlingarnas utvecklingsarbete och katastrofhjälp.

PMU deltar i ca projekt i ca 60 länder. RFSL Ungdom jobbar bland annat med hiv och är för dig under 26 år. De har flera internationella samarbeten. Du kan bli frivillig informatör i Sverige. Riksidrottsförbundet  arbetar med att sprida den svenska idrottsmodellen. En självständig, och demokratisk idrottsrörelse med stöd från samhället. Rädda Barnens arbete utgår från barnkonventionen och FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna. Rädda Barnen har kontor utomlands.

De har också ett ungdomsförbund, RBUF. Röda Korsethar lokala föreningar i Sverige som samarbetar med andra länder.

SEXUAL MASSAGE SEX

De har bland annat utbytesprojekt. De jobbar med rättvis handel och flyktingverksamhet. De har också ett ungdomsförbund, RKUF. Samtliga svenska scoutförbund har tillsammans en sajt med information om scouting i Sverige och i världen. Som scout kan du åka på läger och träffa scouter från andra länder. Svensk afrikanska föreningen Indien-Bangladesh  samarbetar med lokala grupper i Indien och Bangladesh med fokus på social mobilisering, demokrati och jordbruksfrågor.

I Sverige har de också studiecirklar. Svalorna Latinamerika  arbetar i Nicaragua, Svensk afrikanska föreningen och Peru. Där stödjer de folkliga organisationer och utvecklingsprojekt.

I Sverige arbetar Svalorna med informationsspridning. Svenska AfghanistankommitténSAK, är en ideell organisation som arbetar i Afghanistan där de stödjer hälso- och utbildningsinsatser.

Behöver du få kontakt med oss eller vill du fråga oss någonting? Hör av dig till oss. Afrikagrupperna Tegelviksgatan 40 41 Stockholm 08 70 60 Plusgiro Swish 33 77 Frågor?

afrosvenskarna

Kontakta oss © Afrikagrupperna Människor eller företag Dela på Twitter Dela på Facebook. Ditt stöd gör skillnad Dela på Twitter Dela på Facebook. Nyheter från Afrikagrupperna. Posted on 15 maj by Afrikagrupperna in AktuelltLandgrabbing.

Läs mer nyheter ».

Afrosvenskarnas riksförbund

Kan inte bli för många gilla-markeringar! Vid kontakt med förlaget, uppge att du är medlem i FAL för att erhålla rabatten. E-postadressen publiceras inte.

Spara mitt namn, min e-postadress och webbplats i denna webbläsare till nästa gång jag skriver en kommentar. Gå till innehåll.

HUR MÅNGA KVINNLIGA PRÄSTER FINNS DET I SVERIGE 2019

Nyheter Litteraturcirkel — för alla våra medlemmar i samarbete med. Böcker till låns Föreningen har ett litet bibliotek för böcker till utlån.

Läs mer under verksamhet. Hemsidan vaknar till liv Tyvärr har hemsidan varit vilande under hösten. Kom ihåg FALs  Facebooksida!

AFROSVENSKARNAS RIKSORGANISATION

Lämna ett svar Avbryt svar E-postadressen publiceras inte. Sök efter:. Förbundet har varit medsponsor till carolinhe josfalk svenska Martin Luther King-priset.

Ordförande för Afrosvenskarnas riksförbund är Zakarias Zouhir. I augusti blev ASR uppmärksammat i media genom att stödja en privatpersons JK -anmälan om hets mot folkgrupp i Tintin i Kongo[ 12 ] med anledning av utgivningen av en ny svensk översättning av seriealbumet. I april fick ASR uppmärksamhet för att ha krävt kulturminister Lena Adelsohn Liljeroths avgång, efter att hon medverkat vid World Art Day och blivit ombedd skära upp en tårta formad som en svart Venus från Willendorf skapad och spelad av konstnären Makode Linde.

ASR har haft en ledande roll inom Centrum mot rasismvars ekonomi blev föremål för granskning i media sommaren Berit och Sten Rylander tog även upp flertalet vardagliga händelser, belyste även FN-föreningens skolinriktade biståndsverksamhet i Zimbabwe efter personliga besök vid flertalet av deras projekt i landet.

Paret såg dock dystert svensk afrikanska föreningen Zimbabwes framtid och tror även att det kommande valet där under kommer att präglas av våld och otaliga övergrepp mot mänskliga rättigheter.

Svensk afrikanska föreningen [PUNIQRANDLINE-(au-dating-names.txt)